Humberside Hound Association

Principal winners, November 2019

Best in Show judge - Maggie Holder (Mascotts).

Best In Show
Lancashire & O’Connell, Mrs A M, Mr M & Miss C.
Afghan Hound
Drishaun consider the lily.

best in show & reserve

Reserve Best in Show
Garratt, Oakey & Owen, Mrs D, Miss S, Mr J & Mrs C
Saluki
Glenoak lunah from caryna.

Best Puppy in Show
Reynolds Mrs H & Mr L.
Pharaoh Hound
BASINGA GAZING AT HALEY’S COMET (IMP NOR) .

bpis &rbpis

Reserve Best Puppy
Dillon & Bailey's
Whippet
Stonefox ice pick willy at runforest.

Best Vet. in Show
Ellrich Mr M & Mrs D
Basset Hound
Ch Malrich sir ruff diamond vww’18

best vet 2019

Reserve Best Veteran
Maun Mrs T
Norwegian Elkhound
Multi Ch Bowerhinton bear necessity.

Principal winners, November 2018

Best in Show judge: Mr P Freer (switherland).

Best In Show
Mrs E Newsham's
Greyhound
EUROPA DECUMA VIA WINDSPIEL.

best in show & reserve

Reserve Best in Show
Mr J C & Mrs C C Owen's
Saluki
CH CARYNA CURETES.

Best Puppy in Show
Mrs H J Davies & Ms C Harrison's
Saluki
CLASSICUS ALCHEMY FOR CHARRIOAK.

bpis &rbpis

Reserve Best Puppy
Mrs M Head's
Whippet
DEMERLAY STRAWBERRY ICE.

Best Vet. in Show
Mr J C & Mrs C C Owen’s
Saluki
CH CARYNA CURETES.

best veteran & reserve

Reserve Best Veteran
Ms M Hagan & Mr D Borsuk's
L/H Dachshund
IR CH BADAMTAM’SVIA BALTICA AT FOLLYPAWS ShCM (IMP FIN).

Principal winners, November 2017

Best in Show judge: Mr Jeff Bunney (Zadal).

Best In Show
Mr B & Mrs L.A Middleton’s
Norwegian Elkhound
CH Graythor Norwegian Lights.

best in show & reserve

Reserve Best in Show
Messrs B & M Godfrey & Atkinson’s
Sloughi
Sahsheer Ishara at Longhedge.

Best Puppy in Show
Mr S J & Mrs S Hunt’s
Mini W/H Dachshund
Earthsea Miss Givings

best puppy &reserve

Reserve Best Puppy
S Cooper’s
Deerhound
Kilbourne Shrike.

Best Vet. in Show
Mr. M A & Mrs P.R Henningsson-Dundas’s
Beagle
Ch Julemark Hussy.

best veteran & reserve

Reserve Best Veteran
Mrs A M Morley’s
Hamiltonstovare
Kilcavan This Year of Grace at Anamira.

Principal winners, November 2016

Best in Show Judge - Mr B L Davies (Sahsheer).

Best In Show
Carey’s
M/S Dachshund.
Swingletrees Abracadabra

best in show & reserve

Reserve Best in Show
Craven’s
Rhodesian Ridgeback
Hespa Henry Higgins

Best Puppy in Show
Head’s
Whippet
Demerlay Smoke and Mirrors

best puppy &reserve

Reserve Best Puppy
Winter’s
Afghan
Pashtari Lord Tennyson Tokando

Best Vet. in Show
Simm’s
Pharoah
Ch Ezhar The Colonel's Legacy ShCM (Imp Swe)

best veteran & reserve

Reserve Best Veteran
Lovatt’s
Beagle
Bjornhagen Lemon Verbena ShCM

Principal winners, November 2015

Best in Show Judge: Mr Gerald Mitchell.

Best In Show
Mr & Mrs A R Porters
Irish Wolfhound
Pitlochry’s - Upper Class for Lindall (Imp Ned).

best in show & reserve

Reserve Best in Show
Msdms D Hardy, P Hallam, S Kite & Mr J Gillespie’s
Basenji
ChAm/Can Ch Klassic’s Girl with a Curl.

Best Puppy in Show
Mr J Walton-Haddon’s
Saluki
Amal Hayati Ohdedar El Azizi Fuadi of Islam (Imp).

best puppy &reserve

Reserve Best Puppy
Mrs M Head’s
Whippet
Demerlay River Dove.

Best Vet. in Show
Mrs H Davies’
Saluki
Charrioak Nunki.

best veteran & reserve

Reserve Best Veteran
Mr J Walton-Haddon’
P.B.G.V.
Vouzime Tachette of Islam JW.

Principal winners, November 2014

Best in show Judge: Rodney Price

Best In Show
Parker 's
Saluki
Noushzad Claudia-Classicus (Imp Deu).

best in show & reserve

Reserve Best in Show
Turton's
B.F.D.B.
Shiroblam Star Maker.

Best Puppy in Show
Goldsberg's
Beagle
Molesend Orlando (AI).

best puppy &reserve

Reserve Best Puppy
Johnson's
Whippet
Danluke Lord of the Dance.

Best Vet. in Show
Bailey's
Ch Newlyn Victor of Salenko JW ShCM.
Beagle

best veteran & reserve

Reserve Best Veteran
Turton's
B.F.D.B
Ch Shiroblam Beau Jester.

Principal winners, November 2013

Best in Show Judge: Mr Stuart Milner.

Best In Show
Miss E Newton’s
Whippet
Nevedith Boxing Helena’s Justaking (imp).

best in show & reserve

Reserve Best in Show
Mr N, Mrs E and Mr A Dawson’s
Borzoi
Tschernigon Lalinow at Stubbylee.

Best Puppy in Show
Mrs P Steele & Mr Mr R Williams’
Basenji
Cuaghmas Dream On (imp,Nor).

best puppy

Best Vet. in Show
Mr & Mrs Fosset’s
Long Haired Dachsund
Melminds Method in Madness via Brysdax.

best veteran & reserve

Reserve Best Veteran
Mrs K Rhodes
Rhodesian Ridgeback
Janak Jago of Metalock.

Principal winners, November 2012

Best in Show Judge: Mr Tom H Johnston.

Best In Show
Hankin and Hallam’s
Basenji
Ch Tokaji California Dreaming.

best in show & reserve

Reserve Best in Show
Garret, Oakey and Smiths’s
Saluki
Ch Caryna Melisha.

Best Puppy in Show
Makey’s
Basset Griffon Vendeen (Grand
Garside Ferdinand.

best puppy &reserve

Reserve Best Puppy
Bower’s
Whippet
Saraquele Steal The Show.

Best Vet. in Show
Garrett and Oaksey’s
Saluki
Ch Caryna Calisto.

best veteran 2012