Humberside Hound Association

Principal winners, April 2022

Judge - Mr Alan Mease (Barembak).
Best In Show

Mrs M Woodworth's
CH ARMARDIO FIRESTARTER
Basset Hound

best in show

Reserve Best in Show
Miss C J Chambers'
CISHELVINE JUST A KISS WITH HOTOTO
Dachshund (Wire-Haired).

rESERVE best in show.
Best Puppy in Show

Mrs T Doughty's
SAIMON’S PRAIDE VICTORIOUS BRABUS
Rhodesian Ridgeback.

Best puppy

Reserve Best Puppy

Miss T Gardner's
SAXONMILL MAJIC ME DANWISH
Afghan Hound

Reserve best puppy
Best Veteran in Show

Msdms D. Garrett & S Oakey’s
CH CARYNA NEFERTI JW ShCM
Saluki.

best veteran
Reserve Best Veteran

Mrs J Robinson’s
TARWARD WILLOW JW
Whippet.

Principal winners, April 2019

Judge - Mrs V Phillips.
Best In Show

Mr & Mrs C Newsham’s
Europa Decuma Via Windspiel (Imp)
Greyhound

best in show & reserve

Reserve Best in Show
Blendle & Blevins’
Ch Blevwil Nick Nack ShCm
Basset Fauvre de Bretagne.

Best Puppy in Show

TS & JS Goddard
Minard Darque Angel
Miniature Long Haired Dachshund

bpis &rbpis

Reserve Best Puppy
Mr & Mrs D Garrat & Miss Oakley's
Inchidoney Memories Oh My God with Caryna (Imp Fra)
Greyhound

Best Veteran in Show

Hardy & Hallam’s
Ch Tokaji California Dreaming
Basenji.

best vet 2019

Reserve Best Veteran
Miss C Jones’
Clairedale Willowmena ShCM
Beagle

Principal winners, April 2018

Judge - Mr Alan Curry.
Best In Show

Mr & Mrs C Mikey’s
Gairside Good Lord JW ShCM
Basset Griffon Vendeen (Grand)

best in show & reserve 2018

Reserve Best in Show
Ms C L Pinkney’s
Hydebeck Ruler of the Stars JW
Irish Wolfhound

Best Puppy in Show

Mrs K Constantine’s
Cotherstone Serenade at Kaleginy
Deerhound

bpis &rbpis 2018

Reserve Best Puppy
Mr & Mrs F J Holland’s
Elmanash Glenfidditch
Whippet

Best Veteran in Show

Mrs R C Alderson’s
Haliston Yasmine at Bunnywood
Basset Griffon Vendeen (Petit)

best vet 2018

Reserve Best Veteran
Mr & Mrs S Lovatt’s
Bjornhagen Lemon Verbena ShCM
Beagle

Principal winners, April 2017

Judge - Mr Ian Sexton.
Best In Show

Lancashire & O’Donnell’s
Shimalma Mango Sunrise over Drishaun JW
Afghan Hound

best in show & reserve 2017

Reserve Best in Show
Steele’s
Akmar Empress of Egypt
Basenji

Best Puppy in Show

Head’s
Demerlay Luck be a Lady
Whippet

best puppy 2017.

Reserve Best Puppy
Garratt, Oakey & Owen’s
Glenoak Lunah from Caryna
Saluki

Best Veteran in Show

Horn’s
Africandawns Night Willow
L/H Dachshund

best vet 2017

Reserve Best Veteran
Wood’s
Rosenket Misquoted Churchoak
S/H Dachshund

Principal winners, April 2016

Judge - Robin Field Spencer.
Best In Show

Msdms D. Garrett & S Oakey’s
Caryna Neferti JW ShCM
Saluki

best in show & reserve

Reserve Best in Show
Mrs M. Chapman’s
L/H Dachshund
Melminds Zsylvester

Best Puppy in Show

Mr & Mrs Tress & Mrs Mrs K Gilluley’s
Grasilva Little Rock Avec Gilkaro
Norwegian Elkhound

best puppy and reserve

Reserve Best Puppy
Miss A Bates’
Uangalizi Stop Me If You Can at Burncote
Rhodesian Ridgeback

Best Veteran in Show

Msdms D. Garrett & S Oakey’s
Ch Caryna Meilichia ShCM
Saluki

best vet 2019

Reserve Best Veteran
Mr S & Mrs K Lovatt’s
Beagle
McCall Tansey at Bjornhagen

Principal winners, April 2015

Best in show Judge - Mrs Fran Mitchell.
Best In Show

Mrs D Garrett and Miss S Oakley's
Saluki
Caryna Neferti

best in show & reserve

Reserve Best in Show
Mrs L Brown’s
M/L Haired Dachshund
Mystera Once Upon a Dream at Garbosa

Best Puppy in Show

Mrs D Garrett and Miss S Oakey’s
Saluki
Caryna Neferti

bpis &rbpis

Reserve Best Puppy
Miss V Woodcock’s
Ibizan Hound
Snowlief Turn The Page

Best Vet. in Show

Mrs D Garrett and Miss S Oakey’s Saluki
Ch Caryna Calisto

best vet 2019

Reserve Best Veteran
Mr G Thompson and Miss D Taylor’s
Rhodesian Ridgeback
Kelshanti Penda Zula

Principal winners, April 2014

Best in show Judge - Dr Ronald W James.
Best In Show

Mr R N, Mrs E & Mr A Dawson’s
Borzoi
Tschernigow Kalinow At Stubbylee Jw (Imp Deu).

best in show & reserve

Reserve Best in Show
Mr D & Mrs B Adams'
Basenji
Kissangani Life Of The Party

Best Puppy in Show

Mr G Denver’s
Rhodesian Ridgeback
Gunthwaites Cool Crazy Lady Of Vandenktan.

bpis &rbpis

Reserve Best Puppy
Mrs M Head’s
Whippet
Demerlay Endless Love.

Best Vet. in Show

Miss H R,Jansons’
Deerhound
Ch Nixophel Crystal Amethyst JW ShCM.

best vet 2019

Reserve Best Veteran
Mrs K Rhodes’
Rhodesian Ridgeback
Janak Jago Of Metalrock.

Principal winners, April 2013

Best in show Judge - Mrs Sandra Marshall.
Best In Show

Mrs Sheila Simms'
Pharaoh Hound
Ezhar The Colonels Legacy Sh CM.

best in show & reserve

Reserve Best in Show
Mr & Mrs C Makey's
Basset Griffon Vendeen (Grand)
Garside Ferdinand.

Best Puppy in Show

Miss Natalie Hirst's
Basset Hound
Diheath Marmite at Kejana.

bpis &rbpis

Reserve Best Puppy
Ms S Hardisty's
Beagle
Eardley Windy Class for Blunderhall.

Best Vet. in Show

Mr & Mrs Fossitt's
L/H Dachshund
Melminds Method in Madness via Brydax.

best vet 2019

Reserve Best Veteran
Mr & Mrs Belshaw's
Pharaoh Hound
Ch Lyncris Sun Kingof Rayempet.

Principal winners, April 2012

Best in show Judge - Mr N Bryce-Smith.
Best In Show

Mrs W Spencer’s
Whippet
Chelridge Casanova JW.

best in show & reserve

Reserve Best in Show
Mrs S Arden’s
Beagle
Barterhound Rosebud at Madika JW ShCM.

Best Puppy in Show

Allenby and Walder’s
Basset Griffon Vendeen (Petit)
Rangali Little Red.

bpis &rbpis

Reserve Best Puppy
Winup and Palpala’s
Whippet
Blandings I Want It All for Rogansrock.

Best Vet. in Show

Fossett’s
Long Haired Dachshund
Melminds Method in Madness via Brydax.

best vet 2012

Reserve Best Veteran
Higgins’
Basset Fauve de Bretagne
Karezig Miss Mouse.

Principal winners, April 2011

Best in show Judge - Mrs Diane Cook.

Best In Show
Mrs G M Craven’s
Rhodesian Ridgeback
Hespa Heloise JW Sh CM.

best in show & reserve

Reserve Best in Show
Mrs M Parker’s
Saluki
Classicus Concorrdia.

Best Puppy in Show

Mr K & Mrs M Jones
Beagle
Charterwood Seashell at Kyledam.

bpis &rbpis

Reserve Best Puppy
Mr R Ellingford’s

Jayanel Victoria.

Best Vet. in Show

Mr P Seier Sorenson’s
Basset Fauve de Bretagne
Venquest River Dance of Furaha.

best vet 2019

Reserve Best Veteran